top of page

Co je to mediace?

Máte problém s kolegou v práci, rozpadá se Vám pracovní kolektiv? Hádáte se se sousedem nebo s (bývalým) kamarádem? Blíží se rozvod a vy se neumíte dohodnout vůbec na ničem? Řemeslník odvedl špatnou práci a teď chce přesto zaplatit?

Některé tyto věci za Vás může vyřešit právník, jiné šéf a nebo starosta ve vsi. Všechny ale můžete vyřešit i Vy sami a to s respektem k Vašim potřebám.

Mediace má v případě dobrovolné účasti stran vysokou úspěšnost (uvádí se až 85% a dle mých osobních zkušeností to číslo nijak nepřehání) a umožní Vám nalézt řešení rychle, efektivně, diskrétně a s plnou kontrolou věci.

1.

Flexibilita

Mediace umožňuje vytvořit řešení přizpůsobené konkrétním potřebám a situaci zúčastněných stran.

2.

Rychlost 

Mediace je vždy rychlejší než soudní řízení. Soudy mohou trvat roky, v případě mediace můžete mít jasno za jedno či dvě několikahodinoná sezení.

3.

Úspora nákladů

Mediace je rychlá, o náklady mediátora se strany dělí zpravidla rovným dílem, hodiná sazba mediátora je přitom srovnatelná s hodinovou sazbou právníka či terapeuta.

Mediační dohoda je stranami ochotněji dodržována (protože ji sami pomáhají vytvořit - ušetříte také náklady na vymáhání povinností strany)

4.

Kontrola výsledku i procesu

Strany mají v mediaci větší kontrolu nad výsledkem a mohou samy vytvořit řešení, které je pro ně přijatelné. To ve výsledku vede také k tomu, že strany mediační dohodu ochotněji dodržují.

5.

Emoční podpora

Mediace poskytuje bezpečný prostor pro všechny zúčastněné, podporuje vytváření kvalitnějších vztahů a lepší komunikace stran.

bottom of page